Class Registration Information

Registration is complete only when accompanied by full payment and a space is reserved.  You can register on-line.  Waiting Lists will be started once a class has reached maximum enrollment.  Please do not wait until the last minute to register; classes fill quickly, and if they don't they are endangered and may be cancelled before the minimum registration has been reached.
 

Cancellation/Refund Policy: Classes that do not meet minimum enrollment by the deadline (usually one week before the class date) may be cancelled.  If a class is cancelled, you may transfer to another class or request a full refund.  No refunds will be issued for participants canceling after the deadline date.  Registrations may be accepted beyond the deadline date if the class has openings.

 

Inclement weather may force cancellation of classes.  Classes are cancelled when Escanaba Schools are closed due to inclement weather.  If in doubt, please call the Arts Center.  A make-up class will be offered.

 

Class examples for current classes are on display at the Arts Center. Sign up early to guarantee a class space!
 

 

 

The 2014 Winter Class Line-up is as follows:

 

Ashtanga Yoga I: Beginner-Intermediate with Heather Wastell
Mondays, January 6 – 27; 6 to 7 p.m.


ARTIST LEVEL Going-In-Circles: Abstract Curved Piecing with Marjorie Tucker
Saturday, January 25; 10 a.m. to 4 p.m.


Wool Dyeing with Ginny Lockhart
Thursday, January 30; 6 to 8:30 p.m.


Ashtanga Yoga II: Beginner-Intermediate with Heather Wastell
Mondays, February 3 – 24; 6 to 7 p.m.


CULINARY ARTS: February – Cake Pop and Mini-Cakes with Kathy Piroli Sullivan
Tuesday, February 4; 7 to 8 p.m.


Glass Fusing Beginner: Potted Plant Pals with Alysa Diebolt
Wednesday, February 5; 6:30 to 8 p.m.


Belly Dancing: Beginner with Jeana Harmon
Wednesdays, February 5, 12, 19, 26; March 5; 6:30 to 7:30 p.m.


Wire wrapping Jewelry: Earrings with Corinne Powers
Thursday, February 6; 6 to 7 p.m.


Pottery: Ruffled Bowl with April South-Olson
Tuesdays, February 11, 25, 6 to 7 p.m. Note: skipping a week for drying & firing. 


Wire wrapping Jewelry: Necklace with Corinne Powers
Thursday, February 13;  6 to 7:30 p.m.


ARTIST LEVEL Make the Cut! - Intro to Free-Form Cutting and Design with Pam Beal
Saturday, February 15; 10 a.m. to 4 p.m.


Learn to See and Draw Like an Artist: Beginner-Intermediate with Brady Nelson
Mondays, February 17, 24, March 3,10; 6 to 8:30 p.m.


Glass Fusing Intermediate-Advanced: Wine Rack with Alysa Diebolt
Wednesday, February 19, 6:30 to 8:30 p.m.


CULINARY ARTS:  Guys in Aprons I – Meatball / Marinara Showdown with Andy Crispigna and Pasqua Maria
Tuesday, March 4; 7 to 8 p.m.


Jewelry: Pipestone Pendant with Gregg Bruff
Wednesdays, March 5, 12, 19, 26; 6:30 to 8:00 p.m.


Swedish/Huck Weaving: Pin cushion with Christine Groleau
Tuesday, March 11; 6:30 to 8 p.m.


Oil Painting I: Beginner-Intermediate with Brady Nelson
Mondays, March 17, 24, 31; 6 to 8:30 p.m.


ARTIST LEVEL Printmaking-Intaglio: Collagraph and Etching on Plexiglas with John Hubbard
Saturday, March 22; 10 a.m. to 3 p.m.


Belly Dancing: Beginner 2nd Session with Jeana Harmon
March 26, April 2, 9, 16, 23; 6:30 to 7:30 p.m.


Glass Fusing: Night Light and Sun-Catcher with Sue Hubbard
Saturday, March 29, 10 a.m. to noon


CULINARY ARTS:  Guys in Aprons II – Pizza Perfect with Dan Creten
Tuesday, April 1: 7 to 8 p.m.


ASHTANGA YOGA III: Beginner-Intermediate with Heather Wastell
Mondays, March 3 – 24; 6 to 7 p.m.


Mosaic:  Stepping Stone with Cathi Knauf
Thursday, April 17, 24; 6 to 9 p.m.


Mixed Media:  Sketchbook Journaling with Ginnie Cappaert
Wednesday, April 23; 6:30 to 8:30 p.m.


Pottery: Raku with Al Hansen
Saturday, April 26; 9 a.m. to 1:00 p.m.


ASHTANGA YOGA IV: Beginner-Intermediate with Heather Wastell
Mondays, April 7 – 28; 6 to 7 p.m.


CULINARY ARTS: Guys in Aprons III – Chicken a la Rick with Rick Kenyon
Tuesday May 6; 7 to 8 p.m.

 

See the class list under the home page Classes tab for youth class.